Koko kansan Vuokatti-Jukola -suunnistusleiri 27.-30.8.2026
Valmistaudu Jukolaan siellä, missä se juostaan – Vuokatissa! Harjoittele Jukola 2027 virallisilla harjoituskartoilla, kehitä suunnistustaitojasi huippuvalmentajien johdolla ja hae uusia ajatuksia harjoitteluun hiihtäjä Perttu Hyvärisen luennolta ja treenistä.
Neljän päivän leirin hinta vain 390 €/osallistuja ja se sisältää majoituksen, täysihoidon, harjoitukset ja ohjelman.
Tämä leiri tarjoaa laadukkaita harjoituksia, uusia oivalluksia ja innostavaa yhdessä tekemistä kaikille suunnistuksesta kiinnostuneille nuorille ja aikuisille.
Viikonlopun aikana:
-Harjoittelet Jukola 2027 maastoissa
-Kehität kestävyyttäsi ja suunnistajan fyysisiä ominaisuuksia
-Opit huippu-urheilijan ajattelusta Perttu Hyvärisen johdolla
-Pääset treenaamaan yhdessä muiden suunnistajien kanssa
-Voit keskittyä harjoitteluun – me huolehdimme majoituksesta, ruokailuista ja käytännön järjestelyistä.
Perttu Hyvärinen mukana leirillä
Leirivieraaksi saapuu maastohiihdon maailmanhuippu Perttu Hyvärinen. Hän kertoo urheilu-urastaan ja vetää suunnistajille suunnatun kestävyysharjoituksen.
Leiri sopii sinulle, joka:
-Tähtäät Jukolaan tai muihin ensi kauden suunnistustapahtumiin
-Haluat kehittää sekä suunnistustaitoa että fyysistä suorituskykyä
-Pidät siitä, että kaikki harjoitukset on suunniteltu valmiiksi
-Nautit valmiista ruoasta ja ohjelmasta
Keskity harjoitteluun, me hoidamme loput
Majoitus, täysihoito ja harjoituspaikat sijaitsevat Vuokatti Sportissa lähellä toisiaan. Aamupalalta harjoituksiin, harjoituksista lounaalle ja iltaohjelmasta palautumaan valmiiseen pöytään. Juuri näin huippu-urheilijatkin harjoittelevat meillä.
Koko kansan Vuokatti-Jukola -suunnistusleiri
27.–30.8.2026 (to-su)
Vuokatin Urheiluopisto
Hinta: 390 €/osallistuja.
Hinta sisältää ohjelman ja ohjauksen lisäksi majoituksen täysihoidolla kahden hengen huoneissa.
1 hengen huoneen lisä on 30 €/yö, eli yhteensä 120 €/kurssi.
Kurssiohjelmaan sisältyy aamiainen, lounas ja päivällinen. Täysihoito alkaa tulopäivän päivällisestä ja päättyy lähtöpäivän lounaaseen.
Majoittuminen tapahtuu lähtökohtaisesti hotellin 2 hengen huoneissa. Vuokatti Sportilta löytyy myös huoneistomajoituksia, eli mikäli haluat päivittää majoituksesi esimerkiksi tilavampaan ja saunalliseen lomahuoneistoon lisämaksusta, olethan yhteyksissä sales@vuokattisport.fi.
Kurssimaksu peritään ennakkoon ennen tapahtumaa. Maksulinkki lähetetään sähköpostitse. Tämän jälkeen osallistuminen on mahdollista peruuttaa pakottavista syistä tai sairastapauksissa. Mahdollisesti jo maksettu kurssimaksu palautetaan vähennettynä 20 € toimistokululla.



